0. Przepraszamy za brak aktywnosci. Jest to spowodowane tymczasową niedyspozycją, ale i nowym projektem naszej strony. Zapraszamy na pewno od października - wówczas strona będzie już funkcjonowa1a - mamy nadzieję, że wcześniej. A na razie zachęcamy do przeglądania dotychczasowego dorobku z laski Bożej. 1. Potrzebna jest krew dla dziecka chorego na bialaczke. BRh- to bardzo rzadka grupa krwi. Kontakt: Marzena Czyz 515 250 700. Bardzo pilne! 2. Prosimy o modlitwę za księdza Tomasza Jochemczyka, który jest poważnie chory.

Stany Zjednoczone i Polska otwierają drzwi do niezależności energetycznej - łucznik Izydor

    Donald Trump uwolnił wydobywanie ropy i gazu w rezerwatach utworzonych przez Baracka Obamę. Natomiast Polska podpisała umowę z firmą Cheniere, dostarczającej skroplony gaz ziemny. Mariusz Max Kolonko przypomina z kolei raport amerykańskiej, rządowej agencji EIA o gazie łupkowym na terenie Polski. Co z dostawami z Rosji?

    Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump podpisał dekret (dokument o charakterze wykonawczym), który ponownie pozwala na wydobycie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego z wód terytorialnych USA. Decyzja prezydenta Trumpa przywraca możliwość eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego z części Oceanu Atlantyckiego - w wodach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, jak i Morza Czukockiego i Morza Beringa (akweny na zachód od Alaski). Rozkaz prezydencki mówi również o rewizji kroków podjętych przez Baracka Obamę, który otworzył obszary morskiego rezerwatu, mając na celu ochronę ekologiczną.
   Z kolei Polska podpisała umowę z amerykańską firmą Chenniere Energy, dostarczającą skroplony gaz ziemny (LNG - liquefied natural gas). Dostawca pobiera surowiec z Przesmyku Sabiny na styku stanu Luizjana i Teksas, umiejscawiając go w swym terminalu, a następnie wysyłając do terminalu gazowego w Świnoujściu. Na razie jednak informacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z 26 kwietnia jest jedynie komunikatem i nic nie mówi o warunkach umowy, a więc jaka była cena importowanego dobra. Do Świnoujścia statek dopłynie w pierwszej połowie czerwca.
   Jak dotąd do Polski przypłynął jedynie metanowiec Al Nuaman Qatargas Operating Company Limited z Kataru w grudniu 2015, aby odtąd regularnie zaopatrywać polski terminal. Dokonywane jest to w ramach połączenia sił zwanego Qatargas III, czyli wspólnego przedsięwzięcia Qatargasu z amerykańskim ConocoPhillips i japońskim Mitsui. Następnie, jak donosi Centrum Informacji o Rynku Energii, pojawiła się i krótkoterminowa umowa z Norwegii. Teraz Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie uruchomiła handel LNG ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, co nie udało się wcześniej naszemu litewskiego sąsiadowi, Lietuvos Energiji, która nie mogła jednak przyjąć amerykańskiego surowca, zawierającego większą gęstość, co nie pozwalało przesyłać go rurami przyzwyczajonymi do właściwości gazu rosyjskiego z Gazpromu.
   Jak oceniają sprawę komentatorzy? Jeden z nich na stronie Sputnik News Polska ocenił, że dostawa gazu kontenerem z Kataru czy USA jest droga, pomimo uniezależniania się od rosyjskich gazociągów. Z kolei Andrzej Sikora i Mateusz Sikora z cire.pl uznali, że owszem, nie wiemy jeszcze, jaka będzie wycena ekonomiczna inwestycji, jednakże jest to znakomity ruch strategiczny. Z kolei Mariusz Max Kolonko podkreślił, że o sprawie mówił już w Anno Domini 2016, gdy spotkał się z polskimi politykami na prywatnej rozmowie. Zaznaczył ponadto, że raport amerykańskiej, rządowej Agencji Informacji Energetycznej informuje, że na terenie Polski znajduje się 145.8 bilionów metrów sześciennych gazu łupkowego, który to atut Rzeczpospolita powinna wykorzystać.

Źródło: MaxTVNews, PAP, Sputnik News Polska, cire.pl, Wikipedia, kapitalpolski.pl