Open top menu

Ogłoszenia:

0. Zachęcamy do nadsyłania artykułów!


    Donald Trump uwolnił wydobywanie ropy i gazu w rezerwatach utworzonych przez Baracka Obamę. Natomiast Polska podpisała umowę z firmą Cheniere, dostarczającej skroplony gaz ziemny. Mariusz Max Kolonko przypomina z kolei raport amerykańskiej, rządowej agencji EIA o gazie łupkowym na terenie Polski. Co z dostawami z Rosji?

    Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki, Donald Trump podpisał dekret (dokument o charakterze wykonawczym), który ponownie pozwala na wydobycie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego z wód terytorialnych USA. Decyzja prezydenta Trumpa przywraca możliwość eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego z części Oceanu Atlantyckiego - w wodach wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, jak i Morza Czukockiego i Morza Beringa (akweny na zachód od Alaski). Rozkaz prezydencki mówi również o rewizji kroków podjętych przez Baracka Obamę, który otworzył obszary morskiego rezerwatu, mając na celu ochronę ekologiczną.
   Z kolei Polska podpisała umowę z amerykańską firmą Chenniere Energy, dostarczającą skroplony gaz ziemny (LNG - liquefied natural gas). Dostawca pobiera surowiec z Przesmyku Sabiny na styku stanu Luizjana i Teksas, umiejscawiając go w swym terminalu, a następnie wysyłając do terminalu gazowego w Świnoujściu. Na razie jednak informacja Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z 26 kwietnia jest jedynie komunikatem i nic nie mówi o warunkach umowy, a więc jaka była cena importowanego dobra. Do Świnoujścia statek dopłynie w pierwszej połowie czerwca.
   Jak dotąd do Polski przypłynął jedynie metanowiec Al Nuaman Qatargas Operating Company Limited z Kataru w grudniu 2015, aby odtąd regularnie zaopatrywać polski terminal. Dokonywane jest to w ramach połączenia sił zwanego Qatargas III, czyli wspólnego przedsięwzięcia Qatargasu z amerykańskim ConocoPhillips i japońskim Mitsui. Następnie, jak donosi Centrum Informacji o Rynku Energii, pojawiła się i krótkoterminowa umowa z Norwegii. Teraz Polska jako jedno z pierwszych państw w Europie uruchomiła handel LNG ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, co nie udało się wcześniej naszemu litewskiego sąsiadowi, Lietuvos Energiji, która nie mogła jednak przyjąć amerykańskiego surowca, zawierającego większą gęstość, co nie pozwalało przesyłać go rurami przyzwyczajonymi do właściwości gazu rosyjskiego z Gazpromu.
   Jak oceniają sprawę komentatorzy? Jeden z nich na stronie Sputnik News Polska ocenił, że dostawa gazu kontenerem z Kataru czy USA jest droga, pomimo uniezależniania się od rosyjskich gazociągów. Z kolei Andrzej Sikora i Mateusz Sikora z cire.pl uznali, że owszem, nie wiemy jeszcze, jaka będzie wycena ekonomiczna inwestycji, jednakże jest to znakomity ruch strategiczny. Z kolei Mariusz Max Kolonko podkreślił, że o sprawie mówił już w Anno Domini 2016, gdy spotkał się z polskimi politykami na prywatnej rozmowie. Zaznaczył ponadto, że raport amerykańskiej, rządowej Agencji Informacji Energetycznej informuje, że na terenie Polski znajduje się 145.8 bilionów metrów sześciennych gazu łupkowego, który to atut Rzeczpospolita powinna wykorzystać.

Źródło: MaxTVNews, PAP, Sputnik News Polska, cire.pl, Wikipedia, kapitalpolski.pl
Different Themes
Informacje o autorze postu:

Więcej informacji wkrótce...

Modlitwa przed przeglądaniem stron Internetu

Modlitwa przed przeglądaniem stron Internetu
Wszechmogący, wieczny Boże, który stworzyłeś nas na Twoje podobieństwo i poleciłeś nam szukać tego, co dobre, prawdziwe i piękne, przede wszystkim w Boskiej Osobie Twego Jednorodzonego Syna, Pana naszego Jezusa Chrystusa, błagamy Ciebie, pomóż nam, za wstawiennictwem św. Izydora, biskupa i doktora Kościoła, abyśmy podczas naszych wędrówek po Internecie kierowali nasze ręce i oczy (łI: i uszy) ku temu, co się Tobie podoba i traktowali z miłością i cierpliwością wszystkie osoby, które spotkamy. Przez Chrystusa Pana Naszego. Amen.

Tajemnicze schody - Halina Łabądź

Tajemnicze schody - Halina Łabądź
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus ! W mieście Santa Fe w Stanie Nowy Meksyk w USA znajdują się schody zrobione prawdopodobnie przez samego Św. Józefa, cieśli z Nazararetu... Czytam dalej, klikając na obrazek wyżej