Król Jan II Kazimierz Waza, w czasie potopu szwedzkiego, złożył 1 kwietnia 1656 r. w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, podczas Mszy Świętej odprawianej przez nuncjusza Pietro Vidoniego, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej śluby następującej treści:
,, Ciebie dziś za Patronkę i Królową obieram
Ale największym barbarzyństwem jest to, że Kościół Katolicki w Polsce w tym procederze przeciwko Matce Bożej Królowej Polski, brał i bierze nadal czynny udział. Przytaczamy poniżej tekst Ślubów Lwowskich Jana Kazimierza, jaki jest propagowany na wszystkich stronach i portalach katolickich, wraz ze stroną Jasnej Góry i jaki jest podawany na stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej, tekst drastycznie zmieniony, okrojony, przeinaczony
Przedstawiamy tekst Ślubów Lwowskich podawany za
© 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone.
www.dziedzictwo.ekai.pl
Tekst ślubów lwowskich
Jak można nazwać takie działanie? Czy nie oszustwem na największą skalę, w wyniku którego umniejsza się godności Matki Bożej i znaczenia religijnego i historycznego najważniejszego w historii naszej Ojczyzny wydarzenia, jakim było uznanie Matki Bożej za Królową Narodu Polskiego! Jak wyglądają obecnie obchody 3 maja na Jasnej Górze? Za czasów Prymasa Wyszyńskiego tego dnia na Jasnej Górze był cały Episkopat i setki tysięcy wiernych. Obecnie od kilkunastu lat, z roku na rok, tego dnia jest coraz skromniej. W ostatnich latach rozstawiają białe, plastikowe krzesła na głównej Mszy Świętej o godz. 11.00, żeby wypełnić pustki na placu, a ludzi jest tak mało, że nawet tych krzeseł nie zapełniają. Komu zależy na tym, by to święto i to nasze największe wydarzenie, tak właśnie wyglądało?
,, Ciebie dziś za Patronkę i Królową obieram
Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do Najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram. Tak samego siebie, jak i moje Królestwo polskie, księstwo litewskie, ruskie, pruskie, mazowieckie, żmudzkie, inflanckie, smoleńskie, czernichowskie oraz wojsko obu narodów i wszystkie moje ludy Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twej pomocy i zlitowania w tym klęsk pełnym i opłakanym Królestwa mojego stanie przeciw nieprzyjaciołom Rzymskiego Kościoła pokornie przyzywam.
A ponieważ nadzwyczajnymi dobrodziejstwami Twymi zniewolony pałam wraz z narodem moim nowym a żarliwym pragnieniem poświęcenia się Twej służbie, przyrzekam przeto, tak moim, jak senatorów i ludów moich imieniem, Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi, że po wszystkich ziemiach Królestwa mojego cześć i nabożeństwo ku Tobie rozszerzać będę.
Obiecuję wreszcie i ślubuję, że kiedy za przepotężnym pośrednictwem Twoim i Syna Twego wielkim zmiłowaniem, nad wrogami, a szczególnie nad Szwedem odniosę zwycięstwo, będę się starał u Stolicy Apostolskiej, aby na podziękowanie Tobie i Twemu Synowi dzień ten corocznie uroczyście, i to po wieczne czasy, był święcony oraz dołożę trudu wraz z biskupami Królestwa, aby to, co przyrzekam, przez ludy moje wypełnione zostało.
Skoro zaś z wielką serca mego żałością wyraźnie widzę, że za jęki i ucisk kmieci spadły w tym siedmioleciu na Królestwo moje z rąk Syna Twojego, sprawiedliwego Sędziego, plagi: powietrza, wojny i innych nieszczęść, przyrzekam ponadto i ślubuję, że po nastaniu pokoju wraz ze wszystkimi stanami wszelkich będę używał środków, aby lud Królestwa mego od niesprawiedliwych ciężarów i ucisków wyzwolić.
Ty zaś, o najlitościwsza Królowo i Pani, jakoś mnie, senatorów i stany Królestwa mego myślą tych ślubów natchnęła, tak i spraw, abym u Syna Twego łaskę wypełnienia ich uzyskał. "
Jedynym miejscem, gdzie jeszcze można znaleźć pełny, oryginalny tekst Ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych dnia 1 kwietnia 1656 roku w Wilnie, jest Liturgia Godzin tom II Wielki Post i Okres Wielkanocny Pallotinum 1984 s. 1390, czytanie II na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
Proszę zauważyć, jak ten dzień złożenia ślubów, 1 kwietnia, za czasów komuny był prześladowany. Nie dość, że w Kościele w ogóle się go nie czciło i nie czci, to jeszcze dla szyderstwa, na ten dzień wymyślono Prima a aprilis, czyli takie kłamstwa dla żartów, żeby może większość myślała, że te śluby, to też takie kłamstewko, dla żartów, że to takie Prima a aprilis.
Przedstawiamy tekst Ślubów Lwowskich podawany za
© 2005-2007 Katolicka Agencja Informacyjna. Wszelkie prawa zastrzeżone.
www.dziedzictwo.ekai.pl
Tekst ślubów lwowskich
,, Wielka człowieczeństwa Boskiego Matko i Panno! Ja, Jan Kazimierz, Twego Syna, Króla królów i Pana mojego, i Twoim zmiłowaniem się król, do Twych Najświętszych stóp przychodząc, tę oto konfederacyję czynię: Ciebie za Patronkę moją i państwa mego Królową dzisiaj obieram. Mnie, Królestwo moje Polskie, Wielkie Księstwo Litewskie, Ruskie, Pruskie, Mazowieckie, Żmudzkie, Inflanckie i Czernihowskie, wojsko obojga narodów i pospólstwo wszystko Twojej osobliwej opiece i obronie polecam, Twojej pomocy i miłosierdzia w teraźniejszym utrapieniu królestwa mego przeciwko nieprzyjaciołom pokornie żebrzę...
A że wielkimi Twymi dobrodziejstwy zniewolony przymuszony jestem z narodem polskim do nowego i gorącego Tobie służenia obowiązku, obiecuję Tobie, moim, ministrów, senatorów, szlachty i pospólstwa imieniem, Synowi Twemu Jezusowi Chrystusowi, Zbawicielowi naszemu, cześć i chwałę przez wszystkie krainy Królestwa Polskiego rozszerzać, czynić wolą, że gdy za zlitowaniem Syna Twego otrzymam wiktoryę nad Szwedem, będę się starał, aby rocznica w państwie mym odprawiała się solennie do skończenia świata rozpamiętywaniem łaski Boskiej i Twojej, Panno Przeczysta!
A że z wielkim żalem serca mego uznaję, dla jęczenia w presji ubogiego pospólstwa oraczów, przez żołnierstwo uciemiężonego, od Boga mego sprawiedliwą karę przez siedem lat w królestwie moim różnymi plagami trapiąca nad wszystkich ponoszę, obowiązuje się, iż po uczynionym pokoju starać się będę ze stanami Rzeczypospolitej usilnie, ażeby odtąd utrapione pospólstwo wolne było od wszelkiego okrucieństwa, w czym, Matko Miłosierdzia, Królowo i Pani moja, jakoś mnie natchnęła do uczynienia tego wotum, abyś łaską miłosierdzia u Syna Twego uprosiła mi pomoc do wypełniania tego, co obiecuję. "